Dobór materiałów do aranżacji wnętrz

Po zakończeniu prac nad projektem układu funkcjonalnego przychodzi czas na “ubranie” Twojego wnętrza. Architekt wspólnie z Tobą dobiera materiały wykończeniowe, które pozwolą osiągnąć efekt, jaki sobie wymarzyłeś.

Każdy ma swoje własne poczucie estetyki i upodobania w zakresie kolorystyki czy faktur. Jedni lepiej czują się we wnętrzach monochromatycznych, inni potrzebują energetycznych kolorów, które działać będą na nich pobudzająco. Są osoby, dla których najważniejsze jest poczucie bliskości z naturą, co przejawia się w doborze określonych materiałów wykończeniowych takich jak naturalne drewno, len, rattan czy wiklina. Są tacy, dla których ważne są przede wszystkim efektowne aspekty dekoracyjne. Sięgają wówczas po połyskliwe welwety, złoto czy marmur. Jeszcze inni preferują surowość betonu architektonicznego i minimalistyczne elementy z czarnego metalu.

Prezentacja próbek i wzorników pomoże Ci wybrać takie materiały dekoracyjne i wykończeniowe, które najlepiej pasują do Twojej osobowości. Architekt wnętrz podpowie, w jaki sposób osiągnąć na przykład francuską lekkość, romantyczną subtelność, kolonialną egzotykę, industrialną surowość, angielski szyk, skandynawską naturalność czy rustykalną sielskość. Opowie o zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań, a także da wskazówki co do eksploatacji poszczególnych materiałów.

Dobór materiałów do aranżacji wnętrz | Alina Badora, architekt wnętrz

To samo wnętrze, wykończone różnym zestawem materiałów wykończeniowych, będzie wyglądać zupełnie inaczej. Najważniejsze to dobrać je tak, by były zgodne z Twoim poczuciem estetyki. To samo dotyczy kształtów i faktur. Praca z wzornikami ma tę ważną zaletę, że możesz dotknąć poszczególnych materiałów i poczuć ich strukturę. Dodatkowo możesz ocenić, jak ich kolor czy wybarwienie wyglądać będzie w naturalnym świetle i w sztucznym oświetleniu lamp.

Ostateczną decyzję ułatwią Ci propozycje materiałów wykończeniowych i kolorów, przygotowane dla Ciebie do aranżacji wnętrza. Zobaczysz na nich, jak komponują się kolory i faktury, wybrane zarówno z myślą o ścianach, podłogach, jak i meblach oraz innych elementach wyposażenia.

Jeśli jest taka potrzeba, możliwe jest także zorganizowanie spotkania w Warszawie z dostawcami i wykonawcami, abyś mógł osobiście spotkać rzemieślników, którzy zajmą się realizacją i będą wykańczali Twój dom lub mieszkanie.