Projektowanie i aranżacja luksusowych apartamentów

O tym, jak bardzo określenie “luksusowy apartament” podnosi prestiż inwestycji i przyciąga uwagę, świadczy duża liczba ogłoszeń publikowanych przez deweloperów, którzy w ten sposób nazywają sprzedawane przez siebie mieszkania. Mimo, że nie ma oficjalnej definicji apartamentu, istnieje pewien zakres cech charakterystycznych, które wyróżniają tego typu nieruchomość. Atrakcyjna lokalizacja, wyjątkowa architektura, wysoki standard wykończenia powierzchni wspólnych, bardzo duży metraż lokali (nawet 200 czy 300 m2) oraz podwyższona w stosunku do standardu wysokość pomieszczeń (min. 2,9 m; bywają także takie o wysokości 5 czy 6 m), winda, recepcja / consierge i ochrona budynku, podziemna hala garażowa, klimatyzacja, często także basen czy strefa SPA w budynku – to najważniejsze wyróżniki luksusowych apartamentowców.

Luksusowy apartament Nicea - projekt wnętrza Alina BadoraW Polsce udział tego typu nieruchomości w całości dostępnych na rynku stanowi zaledwie niewielki procent, a cena lokali dochodzi niekiedy nawet do kilkudziesięcioleciu milionów zł. Z tego powodu pod określeniem apartament często kryją się w ogłoszeniach raczej luksusowe mieszkania o podwyższonym standardzie, niż ekskluzywne apartamenty premium z prawdziwego zdarzenia. Niemniej jednak, w obu przypadkach odpowiedni projekt aranżacji oraz dbałość o najdrobniejszy element wykończenia jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na podkreślenie wyjątkowości, unikalności i zapewnienie niezakłóconego komfortu jego użytkowania. Zawsze gwarantuję osiągniecie właśnie właśnie takiego efektu, projektując wnętrza apartamentów w prestiżowych lokalizacjach w Warszawie. Każdy projekt – bez względu na to, czy jest to luksusowy apartament prywatny, czy ekskluzywny apartament na wynajem – jest unikalny i niepowtarzalny, tak jak unikalni są jego mieszkańcy i ich potrzeby.

Luksusowy apartament – jak go zaprojektować?

Szafa na wino w luksusowym apartamencie w Warszawie | Projekt - Alina Badora, Architekt WnętrzGdy myślimy o aranżacji luksusowego apartamentu, od razu do głowy przychodzi wszystko to, co zachwyca designem, jakością i pieczołowitością wykończenia. Tutaj liczy się kreatywność jeszcze bardziej, niż w przypadku standardowych mieszkań. Dlaczego? Najczęściej apartamenty oferują dużą, otwartą przestrzeń, która nie jest podzielona tradycyjnym systemem ścian działowych. Dodatkowo z reguły okna sięgają od podłogi aż do sufitu, z jednej strony pozwalając na nieograniczony dostęp światła dziennego, które rozjaśnia wnętrza, a z drugiej – na wykorzystanie widoku za oknem do stworzenia spójnego, harmonijnie komponującego się z nim klimatu wnętrza.

Atutem takiego układu jest niewątpliwie niczym nieograniczona przestrzeń, którą jednak trzeba umiejętnie zaaranżować. Ważne jest, by zapewnić zarówno odpowiedni poziom estetyki, jak też – zagwarantować, że w apartamencie znajdzie się odpowiednio wyposażona strefa, dopasowana do każdego rodzaju dziennej i nocnej aktywności domowników. Poszczególne strefy mogą być wydzielone w przeróżny sposób – za pomocą kolorystyki, nietypowych ścianek ze szkła, luksferów lub ażurowych elementów, a także za pomocą odpowiednio zaplanowanej zabudowy meblowej oraz mebli tapicerowanych. Wszystko zależy od upodobań domowników i ich stylu życia.

Potencjał aranżacyjny przestronnego apartamentu jest ogromny. Duża przestrzeń pozwala na to, by każda z sypialni miała swoją prywatną łazienkę, by strefa wypoczynkowa płynnie łączyła się z luksusową kuchnią i zapierającą dech w piersiach jadalnią, by Pani i Pan Domu mieli swoje oddzielne garderoby i gabinety do pracy, a dzieci – przestrzeń do zabawy, w której nie będą zakłócać domowego porządku. Często także w apartamentach aranżowane są takie pomieszczenia, jak np. pralnia z suszarnią czy oddzielna spiżarnia z wykonaną wg indywidualnego projektu winiarką, w której Pan Domu może przechowywać swoją kolekcję luksusowych alkoholi.

Aranżacja ekskluzywnego apartamentu

Forniry, spieki kwarcowe, drewno, marmur, naturalny kamień, włoskie meble, hiszpańskie mozaiki, skóra naturalna, armatura najlepszych, światowych marek – w luksusowym apartamencie nie może zabraknąć najwyższej jakości materiałów, które podkreślą wyjątkowość przestrzeni i jej ekskluzywny charakter. Przestronne apartamenty w nowoczesnych, wielopiętrowych apartamentowcach lubią styl minimalistyczny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wnętrze urządzić np. w błyszczącym stylu glamour, surowym stylu skandynawskim bądź oryginalnej, eklektycznej stylistyce.

Przystępując do projektowania zawsze najpierw ustalamy z Inwestorem, jaka kolorystyka wpływa dobrze na jego samopoczucie, jakiego rodzaju dodatki ceni, jakiego klimatu wnętrza oczekuje i w jaki sposób w tym wnętrzu będzie funkcjonować w ciągu doby. To pozwala na wybranie motywu przewodniego, który będzie stanowić punkt wyjścia do zaplanowania całości – zarówno układu funkcjonalnego, jak i doboru materiałów czy detali. Niektórych Inwestorów inspiruje nowoczesna sztuka abstrakcyjna, inni chcieliby więcej ciepła i przytulności zamiast industrialnej surowości, jeszcze inni stawiają na elementy podkreślające status i prestiż. Najważniejsze, by wszystkie pomieszczenia luksusowego apartamentu wizualnie tworzyły spójną stylistycznie, harmonijną całość.

Funkcjonalność i komfort luksusowego apartamentu

Wnętrze salonu w luksusowym apartamencie w Warszawie | Alina Badora, architekt wnętrzCechy charakterystyczne nowoczesnego, luksusowego apartamentu sprawiają, że tworzące je pomieszczenia czy strefy przestają pełnić wyłącznie funkcje użytkowe. Wyjątkowość aranżacji, ekskluzywne materiały i walory estetyczne sprawiają, że lokal taki staje się miejscem, w którym design przemawia ze szczególną mocą nie tylko do domowników, ale także odwiedzających ich gości. Piękno musi jednak iść w parze z komfortem, a ten może zapewnić przede wszystkim uważnie przemyślana koncepcja funkcjonalna, wsparta odpowiednią infrastrukturą elektryczną, hydrauliczną czy informatyczną.

Nowoczesne inteligentne systemy sterować mogą oświetleniem, które powinno uwzględniać zarówno aspekty związane z ekologią, jak też ergonomią czy odpowiednią ekspozycję wybranych elementów aranżacji. Mogą dbać o utrzymanie określonej temperatury czy wilgotności, pilnować zasłaniania i odsłaniania okien o określonych porach czy też umożliwiać słuchania muzyki bez konieczności korzystania z ciągle gubiących się pilotów. Rozwiązań jest wiele, a każde z nich ma na celu zagwarantowanie wygody w maksymalnym wymiarze.

Projektowanie luksusowych apartamentów prywatnych i na wynajem

Apartament można urządzić na wiele różnych sposobów, jednak najlepszym będzie zawsze ten, który uwzględni trzy główne elementy:

  • Twoje indywidualne potrzeby i poczucie estetyki,
  • najnowsze trendy w dziedzinie projektowania i wyposażenia wnętrz,
  • zasady kreowania przestrzeni funkcjonalnej, użytkowej i zgodnej z architektonicznymi wytycznymi.

Jeśli chcesz, by Twój apartament był nie tylko miejscem, w którym mieszkasz, ale przede wszystkim Twoim osobistym azylem, który zachwyca Cię pięknem, podkreśla Twój status, sprawia, że czujesz się wyjątkowy, spełniony i bezpieczny – skontaktuj się z nami. Razem stworzymy luksusową przestrzeń, z której będziesz dumny i do której zawsze będziesz wracać z przyjemnością.

Zobacz projekty aranżacji stylowych apartamentów prywatnych i na wynajem