Zasady projektowania wnętrz

Dobrze zaprojektowane wnętrze jest trochę jak perfekcyjnie uszyta na miarę sukienka lub doskonale skrojony garnitur. Gdy kupujesz ubrania, zwracasz uwagę zarówno na ich krój, kolor, jak i to, z jakiego materiału zostały wykonane. Muszą pasować do Twojego stylu życia, dawać Ci swobodę ruchu i sprawiać, że czujesz się w nich pewnie. Wybierasz kolor, który lubisz oraz fason, który pozwala Ci wyrazić siebie i podkreślić Twój charakter.

Są osoby, które preferują casual, inni przywiązani są do stylu sportowego. Są tacy, dla których najważniejsza jest elegancja i szyk, a także tacy, którzy lubią sięgać po nieco bardziej awangardowe propozycje. To, co na jednych wygląda świetnie, Tobie może zupełnie nie odpowiadać.

Podobnie jest z wnętrzami.

To, co widzisz na zdjęciach we wnętrzarskich magazynach lub w telewizji w programie o domu sławnego celebryty, może być okrzyknięte przez innych za przełomowe lub zjawiskowe. Wcale nie znaczy to, że Ty poczułbyś się w takim wnętrzu dobrze. Dlaczego? Bo zostało zaprojektowane dla kogoś o innym guście, innych przyzwyczajeniach, trybie życia i charakterze.

Alina Badora - projektowanie i stylizacja wnętrz Warszawa

Projektowanie wnętrz to proces, w którym krok po kroku, wspólnie z projektantem, tworzysz wizję przestrzeni “skrojonej” idealnie pod Ciebie. Jesteś współtwórcą w tym procesie i od Ciebie wszystko się zaczyna. By powstało dobrze zaprojektowane wnętrze, musisz najpierw określić, kim jesteś. Nie chodzi tu tylko o to, jakie kolory Ci się podobają bądź czy masz swój ulubiony styl. Ważne jest to, jaki jest tryb życia Twój i pozostałych domowników, jakie są Wasze przyzwyczajenia, co lubicie, a czego wręcz nie znosicie.

Ta wiedza jest dla architekta wnętrz jak drogowskaz, który szczęśliwie doprowadzi do celu czyli perfekcyjnie zaprojektowanego wnętrza domu czy mieszkania. Takiego, do którego będziesz wracać z przyjemnością, i które pozwoli Tobie i Twoim bliskim w pełni odprężyć się po długim dniu. Takiego, które dawać będzie Wam poczucie bezpieczeństwa i które co dzień od nowa czarować Was będzie swoją aranżacją. Które będzie dopasowywać się do Was, a nie na odwrót.

Projektowanie wnętrz rozpoczyna się od rozpoznania potrzeb, upodobań, przyzwyczajeń oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Inna przestrzeń życiowa powstanie dla mieszkającej w pojedynkę osoby, która lubi minimalizm i przestrzeń, a inna, która dzieli dom z kilkoma współmieszkańcami. Inny projekt stworzony zostanie dla kogoś, kto stawia na funkcjonalność i ergonomię, a inny dla osoby, dla której najważniejszy jest mocny efekt, wyrafinowane rozwiązania czy ekstrawagancka forma.

Dokładne rozpoznanie Twoich oczekiwań jest najważniejszą zasadą projektowania wnętrz i od niego wszystko się zaczyna. Jest to pierwszy i niezwykle istotny krok w procesie tworzenia projektu, który ma w 100 procentach spełniać kryteria Twojej wymarzonej przestrzeni życiowej.