21
lis

Łazienka w subtelnym odcieniu granatu

Łazienka w subtelnym odcieniu granatu

Z czym łączyć kolor granatowy?

Kolor granatowy – przez lata nieco zapomniany – od pewnego czasu triumfalnie wrócił do łask i pojawił się jako element aranżacji mieszkań, domów i apartamentów. Mocno nasycony, nieco rozbielony lub przełamany szarością, jednolity lub w postaci efektownego melanżu, stał się jedną z chętniej wybieranych barw, która daje ogromne możliwości budowania atmosfery i stylu w pomieszczeniach. Może być zastosowany jako kolor – baza, który jest dominantą w danej stylizacji. Może się także pojawić w postaci stonowanych dodatków, uważnie dobranych do całości, takich jak tekstylia, bibeloty czy wygodny puf, na którym można przysiąść lub wykorzystać jako wygodny podnóżek.

O granacie mówi się, że to kolor “bezproblemowy” – pięknie komponuje się z wieloma innymi odcieniami, takimi jak klasyczna biel i czerń, uspokajająca szarość, zieleń, róż, niebieski, żółty, głęboka czerwień, fiolet i całe spektrum innych barw.Dobrze wygląda także w połączeniu z naturalnymi kolorami ziemi, takimi jak beż czy brąz. W zależności od dobranego kolorystycznego towarzystwa, może wyglądać bardziej drapieżnie i odważnie, lub wprost przeciwnie – statecznie, poważnie i delikatnie.

Ala Inspiruje - łazienka w subtelnym odcieniu granatu

Znaczenie koloru granatowego

Kolorowi granatowemu przypisuje się aurę spokoju, powagi, bezpieczeństwa, siły i męskości. Wygląda niezwykle szlachetnie zarówno w świetle dziennym, jak i w sztucznym W zależności od natężenia i temperatury oświetlenia, nabiera zupełnie innej głębi i może wydawać się jaśniejszy bądź ciemniejszy, przypominając czerń. We wnętrzach najczęściej kojarzy się z aranżacjami w stylu marynistycznym, gdzie łączy się go z bielą i elementami dekoracyjnymi związanymi z morzem. Jednak kolor ten ma w sobie o wiele więcej potencjału i nawet w takim zestawieniu można stworzyć za jego pomocą zupełnie odmienny klimat.

Biel i granat to kompozycja, która doskonale sprawdzi się w łazience. Gres szkliwiony Color Crush marki Opoczno o efektownej powierzchni przypominającej intensywnie ciemnoniebieski kamień z popękaną fakturą, efektownie będzie wyglądać w połączeniu z matową bielą płytki Ciello E Terra marki Tubądzin. W takim zestawieniu wyraźny będzie niezwykle szlachetny kontrast matu i błysku, który zbuduje wrażenie trójwymiarowości i przestrzeni. Granatowe płytki Color Crush nie mają jednolitej barwy. Wzór widoczny na ich powierzchni, który tworzą jaśniejsze i ciemniejsze żyłki, przywodzi na myśl przestrzeń kosmiczną rozświetloną migoczącymi ławicami gwiazd. Dzięki temu pomieszczenie wygląda luksusowo, bardzo klimatycznie i nieomal mistycznie.

 

Granatowe detale w łazience

Aby łazienka wydawała się optycznie większa, granat lepiej zastosować dość oszczędnie, np. w postaci podłogi oraz fragmentu ściany. W przeciwnym przypadku – szczególnie jeśli do pomieszczenia nie dociera naturalne światło – łatwo można uzyskać efekt zamkniętego pudełka. W tej łazience granatowy gres Color Crush położono na podłodze, a także wykonano z niego zabudowę stelaża podtynkowego toalety. Pozostałe elementy aranżacji, w tym także meble, armatura oraz dodatki, utrzymane są w białym odcieniu. W ten sposób żadna z tych dwóch barw nie dominuje. Dzięki zastosowanym proporcjom, dopełniają się wzajemnie, budując wrażenie równowagi i harmonii. Ciekawy efekt wizualny tworzy podświetlana wnęka wyłożona białymi płytkami, którą można wykorzystać do ustawienia elementu dekoracyjnego lub kosmetyków.

Aby połączenie bieli i granatu nie wydawało się zbyt minimalistyczne i surowe, warto wprowadzić starannie dobrane dodatki dekoracyjne, urozmaicające aranżację. W tym przypadku postawiono na złoto, które pojawia się m.in. w postaci złotej baterii nad umywalką, złotej ramy dużego lustra, złotych uchwytów szafki podumywalkowej o prostych frontach z geometrycznym frezem. W ten sposób wykreowano wyrafinowaną aurę glamour w bardzo subtelnej postaci.