14
paź

Kuchnia Lazurowe Wybrzeże

Kuchnia Lazurowe Wybrzeże

Pomysł na funkcjonalną kuchnię

Lazurowe wybrzeże przywodzi na myśl skojarzenia z ciepłem, słońcem, spokojem i kolorem niebieskim w najrozmaitszych jego odcieniach. To one właśnie stały się inspiracją do urządzenia tej nowoczesnej, funkcjonalnej kuchni, w której znalazło się miejsce nie tylko na to, by przygotować smaczny posiłek, ale też by przysiąść w spokoju z filiżanką kawy i przeczytać poranną prasę. Smukły, prosty barek z czarnymi hockerami wykorzystano tutaj do zagospodarowania wąskiej przestrzeni pomiędzy ścianą a portfenetrem – wysokim oknem sięgającym aż do podłogi. W rezultacie powstał dodatkowy blat roboczy, który sporadycznie można wykorzystać także do zjedzenia “szybkiego” śniadania czy kolacji.

 

Światło i przestrzeń

Okno jest na tyle duże, że otwiera dostęp do kuchni dużej ilości naturalnego światła. Zawieszona została na nim drewniana, lekka żaluzja, która w bardzo słoneczne dni pozwala zacienić nieco pomieszczenie i uniknąć jego nadmiernego nagrzewania. Dodatkowym źródłem światła są sufitowe lampy zamontowane w centralnej części sufitu oraz dwie wiszące białe, smukłe lampy, doświetlające barek.

Inspiracje Ali - jak urządzić kuchnię z niebieską mozaiką arabeską

Głównym elementem dekoracyjnym w tej kuchni jest szkliwiona, stylowa mozaika arabeska firmy Raw Decor w głębokim niebieskim odcieniu, która jest najmocniejszym akcentem kolorystycznym tego wnętrza. Wkomponowana została pomiędzy zabudowę kuchenną z jasnymi frontami w kolorze subtelnej szarości i wyeksponowana dzięki światłu podszafkowej listwy ledowej. To prosty zabieg, który doświetla przestrzeń roboczą, na którą cień mogą rzucać wiszące szafki, a jednocześnie – pięknie wydobywa niesamowicie głęboki odcień niebieskiego.

Podłoga wyłożona dużymi (bo o wymiarach aż 240 x 120 cm) płytkami w kolorze jasnego betonu oraz utrzymany w tej samej tonacji kolor ścian, stanowią neutralne tło dla całej aranżacji. Wprowadzają nieco surowy i chłodny industrialny klimat, który z powodzeniem ocieplają blaty z forniru dębowego oraz wykonane z tego samego materiału fronty zabudowy lodówki. Dla zrównoważenia całości do stylizacji wprowadzona została także niewielka ilość czerni, w postaci opraw świetlnych, granitowego zlewozmywaka z czarną baterią i sprzętu AGD.