13
sty

Kącik wypoczynkowy w małym mieszkaniu lub kawalerce (FILM)

Kącik wypoczynkowy w małym mieszkaniu lub kawalerce (FILM)

Funkcjonalna kawalerka

W kawalerce liczy się pomysł na dobre i praktyczne rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Gdy do dyspozycji jest tylko jeden pokój, który spełnia wiele funkcji (pokoju dziennego, sypialni, jadalni, a w czasach pandemii – także gabinetu do pracy), musi znaleźć się w nim i miejsce do pracy, i do wypoczynku, i do zjedzenia posiłku, i do przyjęcia gości. Centralnym punktem w naturalny sposób staje się oczywiście sofa, która w takim przypadku powinna nosić cechy mebla “do zadań specjalnych”. Jak wybrać właściwą?

W dzień do siedzenia, w nocy do spania

Przede wszystkim – skoro taki mebel ma zapewnić przyjemny odpoczynek na siedząco, ale także efektywny sen – powinien być wyposażony w funkcję spania codziennego. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebla z tzw. systemem włoskim, który dostępny jest np. w sofie Jana marki Gala Collezione. Ukryty we wnętrzu sofy pełnowymiarowy materac zapewni odpowiedni komfort podczas snu. Powierzchnia spania jest wyrównana, ponieważ nie musisz spać na siedziskach czy poduchach mebla, jak zdarza się to w sofach z innymi systemami rozkładania.

Sofa Jana jest niewielka, co jest atutem w przypadku kawalerki. Mimo, że nie ma pojemnika na pościel, to znajdziesz dla niej miejsce w skrzynce, którą sprytnie ukryto w fotelu z kolekcji Jana. Z łatwością schowasz w niej poduszkę, koc, kołdrę czy inne drobiazgi, których ekspozycja w zasięgu wzroku nie jest dla Ciebie zbyt komfortowa. W ten sposób fotel – prócz tego, że zapewnia wygodne miejsce do siedzenia – staje się także praktycznym meblem do przechowywania.

Detale dekoracyjne polecane do kawalerki

Do kawalerki polecam lekkie wizualnie, ażurowe, niewielkie stoliki kawowe, które mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Jeśli lubisz proste, ponadczasowe, monokolorystyczne aranżacje, warto przełamać je w odważny sposób dodając wyrazisty akcent kolorystyczny. Ozdobna poduszka, wazon w tej samej tonacji, stolik kawowy nawiązujący barwą czy niezwykle modne i promowane przez influencerki na Instagramie bukiety z suchych kwiatów, suszonej trawy pampasowej czy liści eukaliptusa, dodadzą małemu wnętrzu utrzymanemu w monokolorze dodatkowej głębi, energii i przytulności. Kontrastowe zestawienia np. w odcieniach żółtego będą pozytywnie oddziaływać na Twoje samopoczucie.

Zestaw wypoczynkowy Jana czyli sofa i fotel na tle ściany z tapetą z motywem bambusa
Zestaw wypoczynkowy złożony z kompaktowej sofy i fotela Jana marki Gala Collezione zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Ze względu na praktyczne rozwiązania (funkcja spania codziennego i skrzynka ukryta w fotelu) polecany jest do pomieszczeń, pełniących wiele różnych funkcji.

Ważnym elementem aranżacji każdego, nie tylko małego wnętrza, jest oświetlenie. W kawalerce duże lampy podłogowe mogą powodować wizualne “zagracenie” przestrzeni. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie eleganckich, ruchomych kinkietów na ścianie (np. marki Markslojd), które pozwolą budować atmosferę światłem oraz zapewnią jego odpowiednią ilość przy czytaniu. Jeśli wybierzesz kinkiet z kablem podłączonym do prądu, zyskasz możliwość jego prostego przeniesienia w inne miejsce, w sytuacji gdy poczujesz potrzebę zmiany aranżacji pokoju. Mimo, że to rozwiązanie nietypowe dla naszej polskiej rzeczywistości, to w Skandynawii jest niezwykle popularne i uważane za bardzo praktyczne.