10
sty

Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie na wynajem przy ograniczonym budżecie?

Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie na wynajem przy ograniczonym budżecie?

Aranżacja mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga gruntownego przemyślenia wielu elementów. Jeśli masz ograniczony budżet, będzie to zapewne nieco większym wyzwaniem. Jednak nawet w takiej sytuacji możliwe jest stworzenie ciekawego wizualnie i funkcjonalnego wnętrza, które przyciągnie najemców. Jak się do tego zabrać? Na podstawie jednego z moich projektów podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, by przejść przez proces projektowania mieszkania na wynajem bez nadwyrężania swojego portfela.

Zacznij od określenia grupy docelowej

Zanim zabierzesz się za projektowanie aranżacji mieszkania na wynajem zastanów się, do kogo chcesz skierować swoją ofertę. Czy najemcą mają być studenci, pracujący w korporacji singiel czy rodzina z małymi dziećmi? Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, łatwiej będzie Ci zrozumieć potrzeby potencjalnych mieszkańców i dostosować do nich różne elementy aranżacji, zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. Każda z tych grup docelowych ma inne potrzeby. Osoby studiujące mogą potrzebować przestrzeni do nauki, rodziny z dziećmi – bezpiecznych i trwałych mebli, a “korpoludek” – dającego komfort miejsca do odpoczynku. Zastanów się, jakie elementy wnętrza będą dla nich najważniejsze, np. dużo przestrzeni do przechowywania, miejsce do pracy, dobrze wyposażona kuchnia z ze strefą jadalnianą.

 

Postaw na funkcjonalne rozwiązania

Funkcjonalność i względy praktyczne, a także maksymalne wykorzystanie przestrzeni to kluczowe czynniki w przypadku projektowania mieszkań na wynajem przy ograniczonym budżecie. Z dużą dozą pewności można założyć, że jeśli nie kierujesz swojej oferty do klienta z segmentu premium, to Twój potencjalny najemca będzie oczekiwał przede wszystkim praktycznych rozwiązań, które ułatwią mu codzienne życie. Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, ergonomiczny układ elementów wyposażenia i wygodne meble.

Funkcjonalna łazienka w mieszkaniu na wynajem - projekt Aliny Badora    Funkcjonalna łazienka w mieszkaniu na wynajem - projekt Aliny Badora

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Zadbaj o jej odpowiednie wyposażenie i funkcjonalne wykończenie. Ja zastosowałam rozwiązania, dzięki którym w tym niewielkim pomieszczeniu jest wiele miejsca do przechowywania. Wysuwane szuflady w szafce pod umywalką, szafki nad podwieszaną toaletą oraz szafki wiszące nad zlewem pomieszczą zarówno ręczniki, jak i przybory higieniczne i kosmetyki.

Unikaj zbędnych ozdobników, a skup się na praktycznych aspektach aranżacji. Dobrym pomysłem jest wybór mebli wielofunkcyjnych, takie jak rozkładane kanapy czy łóżka z szufladami, a także mebli modułowych, które w razie potrzeby można rozbudować o kolejne elementy lub przearanżować. Każdy centymetr przestrzeni jest cenny, więc wykorzystaj go maksymalnie, np. montując półki, stosując składane stoliki czy zabudowując wnęki.

Szukaj oszczędności w projekcie

Projektowanie mieszkania na wynajem przy ograniczonym budżecie wymaga znalezienia obszarów, w których można sobie pozwolić na oszczędności. Możesz zdecydować się na tańsze materiały wykończeniowe i meble, jednak zwróć uwagę na ich jakość i trwałość. Kiepska jakość idąca często w parze z niską ceną to pozorna oszczędność, która będzie powodem do częstszych remontów. Zadbaj o to, by meble i inne elementy aranżacji były łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości. Prostota i minimalizm to Twój sprzymierzeniec – niepotrzebne dekoracje i drogie dodatki szybko nadwyrężą budżet, a najemca z pewnością będzie sam chciał wprowadzić do wnętrza dodatki zgodne ze swoim poczuciem estetyki i mające dla niego osobiste znaczenie.

Funkcjonalny salon w mieszkaniu na wynajem - projekt wnętrza Alina Badora    Wygodna sypialnia w mieszkaniu na wynajem - projekt wnętrza Alina Badora

Pamiętaj, że poszukiwanie oszczędności nie powinno odbijać się na stylu mieszkania na wynajem i jego ogólnym odbiorze wizualnym. By przyciągnąć dobrych i godnych zaufania najemców, przestrzeń którą oferujesz powinna łączyć w sobie zarówno przytulność, ciekawą aranżację, wygodę jak i funkcjonalność. Ja w prezentowanym projekcie postawiłam na styl minimalistyczny z domieszką czarnych elementów charakterystycznych dla stylu industrialnego. Czarny kolor dodaje wnętrzu elegancji i sprawia, że nawet prosta aranżacja staje się ciekawa i pełna smaku.

Wybierz ponadczasowy, uniwersalny styl

Aranżacja mieszkania na wynajem powinna być ponadczasowa i uniwersalna. Najemcy poszukujący mieszkań w segmencie ekonomicznym nie oczekują sypialni w stylu buduarowym czy salonu w stylu galmour. Klasyka, styl skandynawski, minimalistyczny czy nowoczesny to najlepszy wybór, który w wymiarze estetycznym będzie odpowiadać każdemu. Taką aranżację najemca może dowolnie spersonalizować, wprowadzając do niej własne, ulubione dodatki i zmieniając tym samym jej charakter. Warto też pamiętać, że dobrze rozmieszczone lampy mogą sprawić, że małe przestrzenie staną się bardziej przestronne i przytulne.

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu na wynajem - projekt wnętrza Alina Badora   Funkcjonalna kuchnia i strefa jadalniana w mieszkaniu na wynajem - projekt wnętrza Alina Badora

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej świeżości. Ja postawiłam na uniwersalny odcień szarości i oliwkową, spokojną zieleń, która ładnie komponuje się z jasnym wybarwieniem drewna.

Możesz zdecydować się na białe ściany lub kolory pastelowe, które dodadzą wnętrzu przytulności. Jasna kolorystyka pozwoli najemcom na wizualne dostosowanie wnętrza do własnych upodobań i dodanie koloru poprzez dodatki i dekoracje.

Podsumowanie

Zaprojektowanie funkcjonalnego mieszkania na wynajem przy ograniczonym budżecie to cel, który jest możliwy do osiągnięcia. Przy odpowiedniej staranności, inteligentnym planowaniu i uwzględnieniu potrzeb potencjalnych najemców, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie cieszyła się powodzeniem na rynku i przyciągnie takich najemców, na jakich Ci zależy. Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie? Zadzwoń i umów się na konsultację.